XII Konferencja nt. "Etyczne, moralne i społeczne aspekty uśmiercania zwierząt"

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt

Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt

wraz z

Sekcją Dobrostanu Zwierząt i Higieny Środowiska

mają zaszczyt zaprosić na

XII KONFERENCJĘ: ETYCZNE I PRAWNE ASPEKTY

OCHRONY DOBROSTANU ZWIERZĄT

nt. ETYCZNE, MORALNE I SPOŁECZNE

ASPEKTY UŚMIERCANIA ZWIERZĄT

Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem

JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

prof. dr hab. Romana Kołacza

Konferencja wraz z debatą publiczną odbędzie się 4 października 2013r.

na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Konferencja jest współfinansowana ze środków

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

dum

Tematyka i cel konferencji:

Tematem wiodącym konferencji będą moralne aspekty uśmiercania zwierząt. Intencją naszą będzie przedyskutowanie na forum naukowym metod uboju zwierząt, uwzględniając opinię nie tylko formalną (obecny stan prawny w Polsce i na świecie), ale także zdanie przedstawicieli społeczności związków wyznaniowych w Polsce. Spotkanie to, jak co roku, będzie także urozmaicone wykładem przedstawiciela jednej z organizacji pozarządowych, których statutowym obowiązkiem jest ochrona zwierząt. Efektem końcowym konferencji będzie sformułowanie w pełni obiektywnych wniosków dotyczących standardów uśmiercania zwierząt, z uwzględnieniem także potrzeb uboju zwierząt metodą tradycyjną i rytualną, jak również aspekty cierpienia zwierząt podczas ich uśmiercania, stąd też zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką do wzięcia w niej czynnego udziału.

09:00‑10:00   Rejestracja uczestników (miejsce: ul. Chełmońskiego 38C)
10:00-10:15   Przywitanie uczestników konferencji – prof. dr hab. Witold Janeczek
10:15-10:30   Otwarcie konferencji – JM Rektor prof. dr hab. Roman Kołacz
10:30-11:00   Ubój rytualny a prawa ludzi i zwierząt
– prof. dr hab. Jan Woleński, polski filozof analityczny, logik epistemolog, teoretyk prawdy, filozof języka, Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
11:00-11:30   Uśmiercanie zwierząt według prawa polskiego i europejskiego
– dr Tomasz Pietrzykowski, prawnik, adiunkt Katedry Teorii i Filozofii Prawa, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach, autor książki „Spór o prawa zwierząt”
11:30-12:00   Jak to, co wiemy o zwierzęcej psychice, wpływać powinno na nasze postępowanie wobec zwierząt
– prof. dr hab. Wojciech Pisula, psycholog i etolog Collegium Humanitatis, profesor w Instytucie Psychologii PAN, Członek Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach